تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30858
تاریخ انتشار: پ, 1397/12/02 - 14:23
فرودگاه شهرستان مرزی پارس آباد مغان به‌عنوان تنها فرودگاه شمال استان اردبیل در حالی از سال گذشته مجددا شروع به فعالیت کرده بود که از اول اسفند ماه مجددا پروازهایش تعطیل شد.

به گزارش آران مغان، فرودگاه پارس آباد مغان با قدمت 44 ساله جزو قدیمی ترین فرودگاه اقماری کشور محسوب مي شود كه در سال ۱۳۵۲تاسیس و در سال ۱۳۸۱ بنا به نیازهای موجود در منطقه از شرکت کشت و صنعت مغان منفک و تحویل شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور شد.

این فرودگاه با ماموریت ارایه خدمات فرودگاهی، ناوبری و هوانوردی جهت پذیرش پروازها، به ‌منظور حمل و نقل هوانوردی منطقه طراحی و احداث شده است و از جمله فرودگاههایی است که امکانات مورد نیاز یک فرودگاه مرز هوایی در آن مستقر است.

فرودگاه پارس آباد مغان که پروازهای آن تا 40 سال برقرار بود از سال 90 تا 96 به دلیل بهسازی سطوح پروازی، تعریض باند، زیر ساختهای ارتباطی و فناوری اطلاعات تعطیل شد تا مجددا بعد از هفت سال تعطیلی در 21 دی ماه 96 با اعتباری بالغ بر یک هزار و 700 میلیارد ریال با استقرار سیستم‌های نوین ناوبری و توسعه باند برای فرود هواپیماهای پهن پیکر با حضور مسئولان کشوری افتتاح و بازگشایی شود.

پروازهای این فرودگاه در مسیر تهران - پارس آباد و بالعکس در حالی از سال گذشته تا بهمن ماه 97 بدون تاخیر و با استقبال مسافران همراه بود که اخیرا پروازهای آن از اول اسفندماه 97 بدون اطلاع قبلی تعطیل و این فرودگاه روزهای خلوت و بی سر و صدای خود را سپری می کند.

تعطیلی فرودگاه پارس آباد مغان آنهم در سکوت مسئولان در شرایطی بود که با فشار افکار عمومی، سایتهای خبری و فضای مجازی منطقه، مسئولان و نمایندگان استان به این مساله واکنش نشان دادند که در ادامه می خوانید.

پروازهای فرودگاه پارس‌آباد حداکثر تا دو هفته دیگر از سرگرفته می شود

 صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس و نماینده مردم اردبیل در مجلس اولین نفری بود که به این مساله واکنش نشان داده و در خصوص تعطیلی فرودگاه پارس‌آباد گفت: خبر تعطیلی فرودگاه پارس‌آباد صحت ندارد و به دلیل برخی مشکلات در برنامه پروازهای شرکت هما پروازهای این فرودگاه کنسل شده است.

وی با بیان اینکه هفته ای دو پرواز در مسیر پارس‌آباد - تهران و بالعکس توسط شرکت هما در فرودگاه پارس آباد انجام می شود، افزود: با هماهنگی‌های انجام شده با مدیرعامل شرکت هما پروازهای فرودگاه پارس‌آباد حداکثر تا دو هفته دیگر از سرگرفته خواهد شد.

تذکر نماینده مردم پارس آباد به وزیر راه در خصوص برقراری پرواز تهران - پارس آباد

شکور پورحسین نماینده مردم شهرستانهای پارس آباد و بیله سوار در مجلس نیز در نشست علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر راه و شهرسازی خواستار برقراری پروازهای تهران - پارس آباد شد.

کمبود خلبان شرکت هواپیمایی ایران ایر علت تعطیلی پروازهای فرودگاه پارس آباد!

فرماندار شهرستان پارس آباد در خصوص تعطیلی فرودگاه پارس آباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: برای برقراری پرواز در این فرودگاه پیگیری های لازم انجام گرفته و با مدیر عامل هواپیمایی کشور هم مذاکره شده تا بزودی پروازها برقرار شود.

علی علایی افزود: مسئولان فرودگاه پارس آباد دلیل تعطیلی را کمبود خلبان شرکت هواپیمایی ایران ایر اعلام کرده اند و مردم هیچ نگرانی در استمرار تعطیلی این فرودگاه نداشته باشند.

وی با رد هرگونه اظهار نظرها درباره نبود توجیه اقتصادی فرودگاه گفت: مسافر به اندازه کافی وجود دارد و در طول این مدت هیچ تاخیری در پروازها نیز صورت نگرفته است.

فرماندار پارس آباد با بیان اینکه برای رونق بخشی فرودگاه، پرواز جایگزین مد نظر گرفته شده، ادامه داد: به تمام ادارات و سازمان ها در ارتباط با پرواز جایگزین اطلاع رسانی شده و در صورت لغو پرواز فرودگاه اردبیل می توان پرواز جایگزین را در فرودگاه پارس آباد انجام داد.

علایی تصریح کرد: برقراری پرواز جایگزین در فرودگاه پارس آباد مستلزم ایجاد مخزن سوخت است که می توان برای تامین آن از مخزن سوخت سیار در این فرودگاه استفاده کرد.

لغو تنها پرواز فرودگاه پارس آباد مشکلات زیادی را برای مردم مرزنشین منطقه وارد می کند

‌رئیس فرودگاه پارس آباد مغان نیز در خصوص تعطیلی فرودگاه این شهرستان گفت: فرودگاه پارس آباد مغان زیان ده نیست و می طلبد مسئولان استانی و شهرستانی از تنها فرودگاه منطقه مغان حراست کنند.

‌سید پیمان آتش زر ‌افزود: در حالی پروازهای شرکت هواپیمایی هما در فرودگاه پارس آباد مغان لغو می شود که برخلاف مراکز استان‌ها، تنوع شرکت های هواپیمایی در این شهرستان وجود ندارد. 

وی با اشاره به استقبال خوب مسافران از پروازهای فرودگاه پارس آباد مغان، تصریح کرد: فرودگاه پارس آباد مغان به هیچ عنوان زیان ده نیست و مسئولان استانی و شهرستانی باید از تنها فرودگاه منطقه مغان که نماد قابلیت و توسعه این منطقه است حراست کنند. 

آتش زر ادامه داد: گشایش پروازهای فرودگاه پارس آباد و جلوگیری از لغو پروازها، همت استاندار و نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس را می طلبد که با رایزنی های خود مانع از تعطیلی و توقف پروازها شوند. 

رئیس فرودگاه پارس آباد خاطرنشان کرد: لغو تنها پرواز موجود فرودگاه شهرستان پارس آباد مغان مشکلات زیادی را برای مردم و اهالی مرزنشین این منطقه وارد می کند.

با همه این اوصاف و وعده هایی که مسئولان امر برای راه اندازی مجدد پروازهای فرودگاه پارس آباد انجام می دهند نباید فراموش کرد که این منطقه زیرساخت مهم و پتانسیلی برای اهالی و صادرات محصولات کشاورزی و باغی به کشورهای همسایه و حوزه قفقاز است و باید هرچه زودتر پروازهای این فرودگاه دایر شود.

گزارش/ مرتضی بری

انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها

کمبود خلبان چرا برای شهرهای اصفهان شیراز تبریز مشهید کیش قشم و... نیست ای وای برما

آیا کسی میداند که تعطیل بودن فرودگاه این شهر چغدر برای مرکز استان (اردبیل ) سود دارد. برای مثال توی مجموعه ای که بنده در آنجا شاغل میباشم ماهانه نزدیک 10 میلیون تومان بابت بیلیط هواپیما به فرودگاه اردبیل پرداخت میشود. خوب بحث پول هم که باشد تکلیف روشنه دیگه. و در نهایت یه نماینده مجلس می خواهد که اجازه چنین رفتارهارو به آنها ندهد. چون ما نماینده نداریم.
ارسال نظر