تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30798
تاریخ انتشار: چ, 1397/11/17 - 18:09
میدان نفتی مغان، از میدان‌های نفتی ایران است، که در شمال غرب کشور، در استان اردبیل، در منطقه‌ای با وسعت ۵٫۶ کیلومتر مربع و در حوضه دشت مغان، مستقر می‌باشد.

به گزارش آران مغان، منطقه نفت خیز دشت مغان (میدان مغان) یکی از نقاط شناخته شده هیدروکربوری در خاورمیانه است که کشف نفت در آن از سال ۱۳۵۰بلاتکلیف مانده است.
منطقه نفت خیز دشت مغان (میدان نفتی مغان) یکی از حوضه‌های شناخته شده هیدروکربوری در ایران است. این حوضه در استان اردبیل و یا بعبارنی دیگر در شمال شرقی آذربایجان ایران با وسعت ۵/۶ کیلومتر مربع واقع می‌باشد. ضخامت رسوبات در این حوضه بیش از ۸ کیلومتر بوده و غنی از طبقات شیلی- رسی است.

نخستین بار هیم رئیس زمین‌شناسی وقت شرکت سهامی نفت مرکزی در سال ۱۹۵۰ آثار تراوشهای مواد نفتی را در منطقه قیر دره در آذربایجان گزارش کرد.

دو سال بعد وی طی مطالعه خود، این ناحیه از ایران را با پتانسیل نفتی اعلام کرد. بطوریکه مطالعات وی منجر به معرفی سه تاقدیس اصلاندوز، آجیشمه و گنبد شاه آباد (دشت مغان) شد.

بهره برداری از نفت دشت مغان به علت تراوایی بسیار کم مخزن، اقتصادی نیست و با وجود چشمه‌های متعدد نفتی در این حوضه احتمال می‌رود اکتشافات دیگری در این منطقه صورت گیرد.

در این ناحیه سازند زیوه (Zivah) و یا زیور به سن الیگومیوسن سنگ مخزن تجمعات نفتی این منطقه است که توسط رسوبات آواری و کربناته تورنین پوشیده می‌شود.

شرکتهای سرمایه گذاری مرحله اول طرح توسعه میدان نفتی مغان شامل اکتشاف و عملیات اکتشافی آن را جمعاً ۱۴۱ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار تعیین کرده است.

بر این اساس، از مبلغ سرمایه گذاری مرحله اول، حداقل مبلغ ۴۰ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری به عنوان «تعهدات مرحله اکتشاف» شامل جمع آوری، پردازش و تفسیر اطلاعات لرزه نگاری دو بعدی و حفر سه حلقه چاه اکتشافی در بلوک مذکور و مابقی برای عملیات تکمیلی اکتشاف شامل جمع آوری، آمایش، تفسیر لرزه نگاری و لرزه نگاری سه بعدی و حفاری یک حلقه چاه توصیفی با تایید شرکت ملی نفت ایران انجام می‌گیرد.

ذخایر دو بلوک نفتی مغان چهارمیلیارد بشکه برآورد شده است

مغان در منطقه قیرلو از توابع شهرستان بیله سوار دارای دو بلوک نفتی است که ذخایر این دو بلوک بیش از چهار میلیارد بشکه نفت برآورد شده است. نفت این بلوک‌ها سبک بوده و از نظر کیفیت و پالایش فرآوری و فرآوردههای نفتی خوب و باارزش است.

حال این سوال مطرح است که علت به تعویق افتادن این طرح چیست و چرا این طرح علیرغم مصوبه هیات دولت بلاتکیف مانده است.

سالیان سال است که طرح اکتشاف نفت مغان مطرح بوده و هریک از مسئولین استانی و کشوری اجرای آن را به مردم نوید داده و اشتغالزایی ورونق اقتصادی را منوط به اجرای این طرح اعلام کردند.

در سال ۱۳۸۷ مجوز عملیات اکتشاف نفت مغان صادر شده اما تا کنون اقداماتی در رابطه با مطالعات یا انعقاد قرارداد صورت نگرفته است.

این طرح حتی در دور دوم سفر استانی هیات دولت به تصویب رسیده بطوریکه استاندار سابق اردبیل در نشست خبری با خبرنگاران اعلام کرد که بزودی عملیات لازم در این رابطه شروع خواهد شد.

وزیر نیروی وقت نیز در جریان سفر چهارم هیات دولت به استان اردبیل بعنوان نماینده دولت در سخنانی در پارس آباد مغان گفته بود که به زودی طرح اکتشاف نفت در شمال استان و منطقه مغان پیگیری و مجددا آغاز خواهد شد. اما از ان زمان تا کنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

مراحل مقدماتی مطالعه و اکتشاف نفت مغان ده‌ها سال پیش در گرمی انجام یافته اما هنوز میزان ذخایر احتمالی نفت در گرمی معلوم نیست اما در صورت کشف منابع نفتی قابل توجه و مقرون به صرفه بودن استخراج آن، شاهد تحولی عظیم در توسعه همه جانبه این شهرستان و مناطق همجوار خواهیم بود.

در ابتدای دهه 90 یک تیم ۴۵ نفره بمنظور بررسی ومطالعه در منطقه مغان حاضر شد ند این تیم در قالب چند اکیپ مجزا، عملیات مطالعه، بررسی و اکتشاف نفت را در مناطق مختلف شهرستان گرمی آغاز کردند قرار شد نتایج بررسی‌های تیم اکتشاف نفت گرمی مغان که از مدت‌ها آغاز شده بود برای تصمیم گیری نهایی در زمینه برآورد ذخیره احتمالی نفت و مقرون به صرفه بودن یا نبودن اکتشاف آن به وزارتخانه مربوطه ارائه شود.

در صورت کشف منابع عظیم نفتی باید پالایشگاه آن نیز حتما در داخل این استان احداث گردد متاسفانه انطور که باید این طرح اجرایی می‌شد و پیش می‌رفت نرفت الان مردم مغان ازاین بایت خیلی از مسئولین ناراضی هستند چرا که به قول خود عمل نکردند این طرح در سفر هیات دولت مصوب شده حتی یک بار قرادادی با شرکت اکراینی منعقد شد اما نتایجی نداشته است.

زیرساختی برای بهره برداری از نفت مغان وجود ندارد

حبیب برومند نماینده پارس‌آباد و بیله سوار مغان نیز در مرداد سال 1392 به ایلنا در این باره اظهار داشت: ما مدام دم از اکتشاف و استخراج نفت مغان می‌زنیم در حالی که هیچ زیرساختی برای بهره‌برداری از این منابع وجود ندارد.

وی افزود: در دور سوم مجلس نیز این موضوع را از طریق وزیر نفت پیگیری کردم ولی از آن زمان تاکنون هیچ حرکتی برای تامین زیرساخت‌های مورد نیاز اعم از راه مناسب و سهل‌الوصول راه آهن یا ارتباط دریایی به وجود نیامده است که با استخراج و اکتشاف نفت بتوان این مواد را به کشورهای دیگر یا استانهای مختلف انتقال داد.

وی شرط لازم اکتشاف و استخراج نفت مغان را مهیا شدن چنین زیرساخت‌هایی عنوان و خاطرنشان کرد: لازم نیست شعار داده و مردم را فریب دهیم بلکه باید به آن‌ها گفت قرار نیست هر جا منبع نفتی شناسایی شود به سرعت استخراج و اکتشاف شده و مورد بهره‌برداری قرار گیرد بلکه لازم است این منابع برای نسل‌های بعدی باقی بماند.

سید حسین صابری استاندار وقت اردبیل نیز گفته بود: هنوز هیچ اطلاعی در رابطه با اکتشاف نفت مغان نیست یعنی شرکتی که بتواند اقدام به این کار بکند و مطالعات لازم را انجام دهد اعلام امادگی نکرده اما ما چندین بار حمایت خود را از بخش خصوصی اعلام کردیم الان هم اعلام می‌کنیم هر شرکتی بخواهد در این زمینه سرمایه گذاری بکند ما از آن‌ها حمایت خواهیم کرد.

وی یادآور شده بود: اکتشاف نفت مغان سال‌ها است که مطرح بوده اما اقداماتی هم صورت نگرفته و دلیل عمده آن هم مشخص نبودن میزان ذخایر نفتی بوده است اما به نظر من اگر مطالعات لازم در این خصوص صورت گیرد میزان ذخایر و مقرون به صرفه بودن اکتشاف مشخص خواهد شد و چه بسا ممکن است در مطالعات میزان ذخایر آن به اندازه‌ای نباشد که نیاز به اکتشاف باشد اما اینکه احتمال اکتشاف در آن است را انکار نمی‌کنیم.

با اینهمه هنوز اجماعی در بین مسئولین برای به ثمر رساندن این کار وجود ندارد اگرچه سالیان سال برتحقق ان تاکید می‌ورزیدند اما هم اکنون اجرای ان را منوط به مهیا نبودن زیر ساخت‌ها می‌دانند عده‌ای نیز اکتشاف نفت مغان را دیگر مقرون به صرفه نمی‌دانند چرا که معتقدند میزان ذخایر نفتی شاید به ان اندازه نباشد که اکتشافی صورت بگیرد بنابراین هنوز بلاتکلیف‌‌ رها شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 
دیدگاه‌ها

خودمطالعه اکتشاف واستخراج نفت زمانبرهست ونبودزیرساخت رابهانه میکنند.چون درطی مطاللعه میتوان راه انهاراایجادکرد. نفت اگراستخراج نشودبه مرورفرارمیکندوتبدیل به سنگ وغیراستفاده میگرددپس بایدتعجیل کرد.
ارسال نظر