تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30221
تاریخ انتشار: چ, 1397/11/17 - 20:05
طرح لايروبي درياچه شهرك مغان در همان اوايل به دليل عدم تامين اعتبارات لازم تعطيل شد اما به هر حال با تامين اعتبار مورد نياز کار لایروبی و ساماندهی آن آغاز شد.

به گزارش خبرنگار آران مغان، 18 اسفند ماه سال 93 بود كه با حضور مدیرعامل و معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل، فرماندار، بخشدار و جمعی از مسئولین و مدیران شهرستان پارس آباد، عملیات اجرایی ساماندهی و لایروبی دریاچه شهرك شهيد آيت اله غفاری مغان آغاز شد.

////

اين دریاچه كه در سال 1352 همزمان با شبکه مغان بصورت مصنوعی و با اهداف اولیه کنترل نوسانات شبکه و کنترل دبی های ورودی و خروجی و تامین آب 57 هزار هکتار اراضی پایین دست ایجاد شده است. در طول عمر 40 ساله بهره برداری علاوه بر تامین اهداف اولیه جایگاه ویژه در ذخیره آب شرب شهرستانهای پارس آباد، بیله سوار و تامین آب نیروگاه برق آبی بدست آورده و علی الخصوص در اکوسیستم منطقه و تامین شرایط زیست محیطی و گردشگری حائز اهمیت بود، سال 93 در راستاي لايروبي درياچه كه پوشيده از رسوب و گل و لای شده بود از مدار بهره برداری خارج شد.

شرکت آب منطقه ای اردبیل که همان زمان این وضعیت را پیش بینی کرده بود برای حل این مشکل از مدت ها قبل مطالعات ساماندهی را انجام داد و با احداث کانال کنارگذری بطول 3 کیلومتر و ظرفیت 34 متر مکعب بر ثانیه در حاشیه دریاچه آب ورودی را منحرف نمود تا در زمان لایروبی دریاچه امکان بهره برداری از شبکه مغان و تامین آب شرب منطقه فراهم گردد.

////

با اينكه طرح لايروبي درياچه شهرك مغان در همان اوايل به دليل عدم تامين اعتبارات لازم تعطيل شد اما به هر حال با تامين اعتبار مورد نياز کار لایروبی و عملیات خاکبرداری و ساماندهی دریاچه آغاز شد تا اينكه بعد از گذشت دو سال در 28 اسفند ماه سال 95 طرح لایروبی و ساماندهی دریاچه شهرک مغان با صرف 170 میلیارد ریال تکمیل و این دریاچه مصنوعی دوباره آبگیری شد.

6 فروردين ماه 96 بود كه اكبر صمدي فرماندار سابق شهرستان پارس آباد آبگیری دریاچه شهرک مغان را بهترین عیدی دولت تدبیر و امید برای مردم این منطقه دانست و گفت: با تکمیل و آبگیری مجدد این دریاچه یکی از آرزوها و خواسته های جدی مردم منطقه محقق شد.

///

با اينكه اين درياچه با تاخير و كلي حرف و حديث و اعتبارات مبهمي كه در نحوه لايروبي آن در ذهن افكار عمومي آبگيري شد، اما همان اوايل بود كه فرماندار پارس آباد اين اقدام را يك اقدام سياسي عنوان كرد و آن را به جوسازی های اخیر علیه دولت و مسئولان منطقه در آستانه برگزاری انتخابات به بهانه عدم افتتاح به‌ موقع بعضی از پروژه‌ها در شهرستان ربط داد.

هر چند بعد از آبگيري اين درياچه، 17 مرداد ماه 96 نيز در راستای توسعه صنعت توریسم و رونق گردشگری و نیز ایجاد شور و نشاط در بین شهروندان، نخستین اسکله قایق رانی در دریاچه شهرک مغان (شهرك شهيد آیت الله غفاری) راه اندازي شد. اما 20 روزي از فعاليت اين اسكله قايق راني نگذشته بود كه بنا به دلايلي كه گفته شده بود نداشتن مجوزهاي لازم از سوي متوليان آن بوده فعاليت اين اسكله به حالت تعليق درآمد.

از سويي قرار بود با توجه به جزیره دو هکتاری ایجاد شده در وسط دریاچه و زمین های آماده سازی شده پیرامون آن پکیچ های مختلف تفریحی و گردشگری با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه طراحی و اجرا و این دریاچه به یکی از قطب های مهم سیاحتی و گردشگری جهت استفاده عموم مردم عزیز و مسافران و گردشگران استان و کشور تبدیل شود كه تا كنون نه تنها خبري از اسكله و قايق راني و پكيچ تفريحي گردشگري وسط درياچه نيست! بلكه اين درياچه اين روزها در وضعيت اسفناكي قرار دارد و پروژه اي كه براي لايروبي و ساماندهي آن ميلياردي اعتبار هزينه شده است اكنون پوشيده از جلبك ها و لجن زار شده است.

اميدواريم مسئولان شهرستان پارس آباد مغان پاسخ شفافي براي اين سئوال افكار عمومي داشته باشند كه چرا درياچه اي كه براي آن 17 ميليارد تومان از جيب بيت المال هزينه شده است بايد به اين حال و روز دچار شود؟!

گزارش: مرتضي بري

 

تصاوير اين روزهاي درياچه شهرك مغان (شهرك شهيد غفاري) كه به جزء رشد جلبك ها آثاري از لايروبي ديده نمي شود!

///

///

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

قرار بود حداقل ده متر لایروبی صورت بگیره ولی در عمل فقط دو متر لایروبی انجام یافت اونم به صورت ناقص، به همین دلیل در همان موقع آبگیری هم برای اشخاص مطلع مورد انتظار بود که با توجه به تغییر مسیر آب ورودی و خروجی آن که باعث راکد ماندن آب در مخزن دریاچه میشه همچنین ارتفاع کم لایروبی شده و عدم شن ریزی در کف دریاچه با رشد انواع جلبک و جیلد مواجه باشیم ولی خب اون موقع اولویت این نبوده بلکه هدف بسته شدن پرونده این پروژه به هر نحوی بود.
ارسال نظر