تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30819
تاریخ انتشار: ي, 1397/11/21 - 17:36
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان گفت: از سال ۵۸ تاكنون ۲۲۰ رقم و بذر جدید کشاورزی توسط محققان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی معرفی شده که ۶۰ رقم آن مربوط به پنج سال اخیر است.

به گزارش آران مغان، مراسم جشن بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی امروز با حضور حسین کربلائی خیاوی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، فرمانده سپاه شهرستان پارس‌آباد، مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در مرکز تحقيقات در سالن کنفرانس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد.

حسین کربلائی خیاوی در مراسم گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل (پارس آباد) ، توانمندی‌های علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی را در قیاس با قبل از پیروزی انقلاب اسلامی چشمگیر دانست و گفت: در سال 1357 کل تولیدات کشاورزی حدود 26 میلیون تن بود كه اين رقم سال 1392 به 97 میلیون تن و در سال 97 به میزان 122 میلیون تن افزايش يافته است.

وي افزود: ۲۲۰ رقم و بذر جدید در بخش کشاورزی از سال ۵۸ تا ۹۶ توسط محققان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی معرفی شده که ۶۰ رقم آن مربوط به پنج سال اخیر است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبيعي استان اردبيل، معرفی و ارایه ارقام جدید کشاورزی به بهره برداران را یکی از مهمترین فعالیت های بخش تحقیقات عنوان و تصریح کرد: با توليد و معرفي این ارقام در داخل، سالانه ۵۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور داشته است

كربلائي ادمه داد: پیش از اجرای طرح نظام نوین ترویج در سال 92 به ازای هر سه هزار و 130 بهره‌بردار، یک مروج کشاورزی در عرصه حضور داشت اما در حال حاضر به ازای هر 550 بهره‌بردار کشاورزی یک مروج در کشور فعالیت می‌کند.

وي، انتقال دانش فنی به بخش خصوصی را از اقدام های مهم سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در راستای برون سپاری وظايف غیر حاکمیتی نام برد و گفت: تاکنون 270 دانش فنی حاصل از دستاوردهای تحقیقاتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به بخش خصوصی واگذار شده که به‌طور میانگین به ازای هر دانش فنی 2 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی و 142 فرصت شغلی ایجاد می‌شود ضمن اينكه تاکنون 35 دانش فنی حاصل از دستاوردهای مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل نيز به بخش خصوصی واگذار شده است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبيعي استان اردبيل تصریح کرد: اثربخشی ارقام جدید زراعی و استفاده از بذور استاندارد و اصلاح شده و آموزش و ترویج یافته‌های نوین کشاورزی سبب شده تا میزان تولید گندم از ۴٫۷ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱۱٫۷ میلیون تن در سال 96 افزایش یابد.

کربلائی در خصوص معرفی ارقام جدید زراعی گفت: تحقیقات در بخش گندم آبی در ۲۰ سال گذشته ۳۰ هزار میلیارد تومان سود برای بخش کشاورزی داشته است و از سويي نيز معرفی دو رقم جدید گندم «پیشگام» و «سیروان» به بخش کشاورزی 2.7 میلیارد مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی داشته که حاصل انجام تحقیقات در بخش کشاورزی است.

وی با اشاره به ذخایر گندم کشور خاطرنشان كرد: در سال ۹۲ ذخیره استراتژیک گندم ۳۰ روز بود که اکنون این رقم به ۳۰۰ روز رسیده که مرهون تلاش‌های محققان بخش تحقیقات کشاورزی است.

در ادامه اين مراسم فرمانده سپاه ناحیه شهرستان پارس‌آباد نيز از جنگ تحمیلی هشت سال دفاع مقدس به عنوان بزرگترین جنگ در 200 سال اخیر نام برد و گفت: پیروزی در این جنگ از معجزات الهی است، چرا که یک ملت به تنهایی در برابر همه دنیای استکبار و قدرت‌های شرق و غرب ایستاد و بدون هیچ‌گونه پشتیبانی و حمایتی از کشورهای دیگر، هشت سال مقاومت کرد.

سرهنگ حسن نوری با بیان اینکه بعد از دفاع مقدس، دشمنان جنگ نرم را در دستور کار خود قرار داده‌اند، بيان كرد: بعد از هشت سال دفاع مقدس، دشمنان ما بیکار ننشستند و جنگ فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را بر علیه ایران اسلامی به راه انداختند که تاکنون همه آن‌ها به شکست منجر شده است.

در ادامه مراسم، مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در مرکز تحقيقات كشاورزي استان، درخشش انقلاب اسلامی ایران را حاصل از خود گذشتگی ملت و شهدای انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: باید همگی به پیمانی که بسته‌ایم وفادار باشیم که در این صورت هم اعتقادات و هم اعمالمان صالح خواهد بود.

حجت‌الاسلام دهقان افزود: مهمترین موضوعی که باید بدانیم این است که همراه انقلاب بوده و تمام تلاشمان را برای همراهی انقلاب و ولایت در همه زمینه‌ها به کار بندیم.

در این مراسم، حسين کربلائی خیاوی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان اردبيل به عنوان فرمانده پایگاه امام جعفر صادق (ع) معرفی شد و در ادامه از کارمند نمونه مرکز در سال 97 و برندگان رشته‌های مختلف ورزشی که به مناسبت دهه مبارک فجر برگزار شده بود با اهدا جوایز و لوح سپاس تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/

ارسال نظر